Wykład gościnny Eirene Visvardi: "Dangerous Acts? Collective Passions and Decision-Making in Athenian Democracy"

Serdecznie zapraszamy na wykład gościnny Eirene Visvardi: "Dangerous Acts? Collective Passions and Decision-Making in Athenian Democracy", który odbędzie się w Instytucie Religioznawstwa, 12 stycznia 2018 roku o godzinie 15:00 (sala nr 9).

Eirene Visvardi discusses the role of collective emotion in 5th c. Athenian democracy by juxtaposing Thucydidean history and the tragic chorus. The passions of the demos in Thucydides are shown to have a rationale that undermines the reason-passion dichotomy and to carry a strong motivational power in processes of public decision-making. It is collective emotional investment that transforms judgment into political action. When we turn to tragedy, choral emotion reconfigures the boundary between private and public and suggests new ways of translating collective feelings and civic ideology into action.

Eirene Visvardi is assistant professor of Classics at Wesleyan University. Her research interests include ancient Greek drama, Greek lyric poetry, ancient aesthetics, ancient and modern theater, and theories of performance and the emotions. Eirene teaches classes on Greek and Latin at all levels. Her classes explore the aesthetics, ethics, and politics of dance and dramatic performance from Homer to the Greek dramatists and beyond.