Zapraszamy do studiowania na IRUJ

Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego jest miejscem wyjątkowym. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym można podjąć krytyczne, interdyscyplinarne studia nad religią – religioznawstwo połączone z porównawczymi studiami nad kulturą.

Religioznawstwo jest dyscypliną naukową, która narodziła się w wyniku uniezależnienia badań nad religią od konfesyjnej teologii. Nie jest katechezą ani teologią. Dla religioznawcy religia nie jest wyznaniem wiary, lecz wyzwaniem intelektualnym – fenomenem, który należy zrozumieć i wyjaśnić. Podstawowe pytania, wokół których został zbudowany nasz program studiów, skupiają się na fundamentalnych zagadnieniach nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych: czym jest religia? dlaczego znajdujemy ją we wszystkich kulturach ludzkich? co sprawia, że ludzie wierzą w istnienie istot nadprzyrodzonych? jaką rolę odgrywają wspólnie odprawiane rytuały? jaki wpływ wywierają religie na inne dziedziny życia ludzkiego: społeczeństwo, politykę, kulturę, gospodarkę? jaką rolę odgrywa religia w ewolucji człowieka?

Religia jest jednym z najważniejszych i najbardziej złożonych elementów ludzkiego doświadczenia, badając ją wnikamy w świat ludzkich kultur. W czasie studiów poznajemy różne religie w ich kontekstach kulturowych. Porównujemy mity, rytuały, instytucje m.in. chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, hinduizmu i religii tradycyjnych. Analizujemy teksty i obrazy dążąc do głębokiego zrozumienia ich treści. Mamy możliwość poznawania języków wielkich tradycji religijnych w przeszłości i współczesności. Doskonalimy umiejętność jasnego, logicznego myślenia i prowadzenia racjonalnej dyskusji. Piszemy prace, w których przedstawiamy wyniki własnych poszukiwań. Zastanawiamy się również nad możliwością wyjaśnienia doświadczenia religijnego przy użyciu metod psychologicznych, neurobiologii lub badań kognitywnych. Jednym słowem, kształcimy umiejętność krytycznego myślenia i jasnego argumentowania.

Umiejętności wykształcone podczas studiów religioznawczych są cenione przez pracodawców w Polsce i na świecie. Nasi absolwenci pracują w instytucjach kultury, w reklamie, w bankach, w szkołach, w prasie, telewizji i portalach internetowych. Jesteśmy najstarszym i najbardziej prestiżowym Uniwersytetem w Polsce. Tylko u nas można studiować religioznawstwo i porównawcze studia nad kulturą na wszystkich stopniach studiów od licencjatu po doktorat, pod opieką najbardziej kompetentnych i życzliwych nauczycieli akademickich.

Seminarium Syndonologiczne w semestrze letnim

Afisz-1

Uniwersytet Jagielloński, Instytut Religioznawstwa, Akademia Górniczo-Hutnicza, Katedra Elektroniki, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Wydział Teologiczny, Uniwersytet Gdański, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa

zapraszają na

Międzyuczelniane Interdyscyplinarne Seminarium Syndonologiczne

pod patronatem Polskiego Centrum Syndonologicznego

Semestr letni 2017/2018

Prowadzący

ks. prof. dr hab. Roman Bogacz (UPJP II)

prof. dr hab. Wojciech Kucewicz (AGH)

prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk (UJ)

prof. dr hab. Zbigniew Treppa (UG)

 

1. Syndonologia - organizacja dyscypliny i polscy syndonolodzy w minionym stuleciu Prowadzący: prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk

Termin: 15 III 2018 (czwartek), godz. 18.00

2. Datowanie radiowęglowe – badanie wieku Całunu z roku 1988

Prowadzący: prof. dr hab. Wojciech Kucewicz

Termin: 26 IV 2018 (czwartek), godz. 18.00

3. Całun a ewangelie kanoniczne

Prowadzący: ks. prof. dr hab. Roman Bogacz

Termin: 17 V 2018 (czwartek), godz. 18.00

4. Całun Chrystusa jako znak, źródło informacji oraz celowego przekazu

Prowadzący: dr hab. Zbigniew Treppa prof. UG

 

Miejsce: Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 8, gabinet S203

Termin: 8 VI 2018 (piątek), godz. 17.00

 

Trzy pierwsze seminaria odbywać się będą w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Auditorium Maximum, ul. Krupnicza 33, Sala Konferencyjna (II piętro). Ich transmisja na żywo w Internecie pod adresem podanym w późniejszym czasie na stronie www.religioznawstwo.uj.edu.pl oraz www.calun.info/pcs/

Seminaria mają charakter otwarty; dedykowane są głównie studentom i doktorantom oraz słuchaczom Trzeciego Wieku.

Adres kontaktowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pełny opis seminarium znajduje się tutaj