Wykład Prof. Pawła Janiszewskiego (Uniwersytet Warszawski) 11 V 2018

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Pawła Janiszewskiego (Uniwersytet Warszawski) pt. Spuma lunaris. Sprowadzanie Księżyca na ziemię, pozyskiwanie „księżycowej piany" i jej wykorzystywanie w magii antycznej ( i nie tylko).

Wykład odbędzie się w piątek, 11 V 2018 w sali 9, o godzinie 15:00.

W greckich i łacińskich źródłach antycznych znajdujemy liczne wzmianki o sprowadzaniu Księżyca na ziemię, w czym szczególnie biegłe miały być czarownice z Thessalii. Żadne z dotychczasowych opracowań nie zawiera pełnego wykazu tych świadectw. Poza tym często w źródłach, do których odsyłają studia znajdują się tylko ogólne wzmianki o biegłości wiedź z tego regionu – brak w nich natomiast relacji o ściąganiu Księżyca na ziemię. Celem referatu będzie więc po pierwsze pokazanie jak ogromny, różnorodnym, interesującym i ważnymi materiałem dysponujemy. Po drugie chciałbym skupić się na opisach pozyskania i wykorzystania księżycowego specyfiku określanego mianem spuma lunaris, nie tylko w źródłach literackich, ale też w tzw. Greckich Papirusach Magicznych. Po trzecie interesuje mnie aitiologia tego typu procederu. Na koniec, w roli aneksu, sięgnę do pochodzących z XIX i XX wieku relacji na temat pozyskiwania „pasty księżycowej" (pâte lunaire), obecnych w opracowaniach dotyczących magii marokańskiej (np. É. Mauchamp, La sorcellerie au Maroc, Paris 1910).