Premiera "W objęciach węża" - dyskusja z udziałem prof. Jerzego Vetulaniego i mgr Matyldy Ciołkosz, Kino "Pod Baranami", 12 listopada, godz. 20.00

W objeciach weza"Najważniejszym fenomenem dwudziestego wieku... nie była rewolucja proletariatu... lecz odkrycie człowieka pozaeuropejskiego i jego duchowego kosmosu" pisał Mircea Eliade. Dzięki takim badaczom jak on, możemy lepiej poznać strukturę rytuału, głębię pierwotnych religii a także znaczenie symboliczne przedmiotów, zdarzeń, ziół. Czy pierwotne wierzenia pozwalają się analizować z zachodniej perspektywy czy też ich misterium przekracza nasze rozumienie?

O mistycznych aktach, zaklętych roślinach i poszukiwaniu uniwersalizmu porozmawiamy z:

★ prof. Jerzym Vetulanim, psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem.
★ Matyldą Ciołkosz, doktorantką w zakładzie Fenomenologii i Antropologii Religii, Instytutu Religioznawstwa UJ.

Rozmowę poprowadzi Michał Zabdyr–Jamróz, absolwent politologii UJ, asystent w Instytucie Zdrowia Publicznego CM UJ.

 

W OBJĘCIACH WĘŻA | EL ABRAZO DE LA SERPIENTE, reż. Ciro Guerra, Argentyna/Wenezuela/Kolumbia 2015, 125'

Historia relacji pomiędzy szamanem z Amazonii i dwoma naukowcami, którzy na przestrzeni 40 lat szukają świętej, leczniczej rośliny. Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, których podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności.
Premiera: 13 listopada.

Bilety, rezerwacje: kinopodbaranami.pl

Get more Joomla!® Templates and Joomla!® Forms From Crosstec