Interdyscyplinarna Szkoła Kultur i Religii Świata 3 i Religioznawczy Klub Dyskusyjny: "Święta i świętowanie", 19.12.2015

iskrs logo narrow 1Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie organizowane przez Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego pod hasłem Interdyscyplinarna Szkoła Kultur i Religii Świata (ISKRS), tym razem połączony z Religioznawczym Klubem Dyskusyjnym.

Spotkanie odbędzie się tuż przed świętami, 19 grudnia, zatem nie mogło być inaczej. Jego przewodnim tematem są "Święta i swiętowanie", choć w programie znajdą się też tematy mniej świąteczne.

Zapraszamy do klubiu Pauza In Garden przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie. Wykłady rozpoczną się o godzinie 13:00.

Program spotkania:

13.00 – Klub dyskusyjny: „Religie i kultury świata. Współczesne problemy": „U źródeł powstania nowego Państwa Islamskiego"

Wprowadzenie do debaty: Eliza Owedyk

Kiedy w roku 1924 parlament turecki zlikwidował instytucję kalifatu, muzułmanie na całym świecie pozbawieni zostali centralnej władzy zwierzchniej. Proklamowany 27 czerwca 2014 r. samozwańczy kalifat wydaje się spełniać utracone od 90 lat marzenie o istnieniu państwa islamskiego. Na tle ostatnich wydarzeń, wizja założyciela Bractwa Muzułmańskiego, Hassana al-Banny, brzmi niezwykle proroczo: "Potrzebujemy trzech pokoleń aby zrealizować nasz plan - jedno będzie słuchać, drugie walczyć, trzecie zaś wygra". Już teraz stajemy przed faktem istnienia trzeciej generacji - generacji kalifatu, zaś setki Europejczyków decydują się na hidżrę, składając akt poddania się kalifowi.

14.00 - prof. dr hab. Andrzej Szyjewski, Teoria święta

Święto oznacza okres szczególnego, waloryzowanego czasu. Do jego odróżnienia od zwykłego czasu służy karnawalizacja, zasada odwrotności, zwana przez Bachtina "światem na opak", a przez Turnera wiązana z antystrukturą. Święto wymaga zrytualizowanej aktywności zbiorowej i indywidualnej, a jego odrębność wsparta jest mitycznymi uzasadnieniami. W religijnych modelach świata święta wyznaczają cykle kosmiczne z jednej, a ważne zdarzenia dla zbiorowości z drugiej strony.

15.00 - dr Adam Anczyk, I narodziło się Słońce – zimowe przesilenie i jego pogańskie tradycje

Data współcześnie świętowanego Bożego Narodzenia jest bliska najdłuższej nocy w roku, czyli przesilenia zimowego, a jest to czas świątecznej celebracji mający długą tradycję. W kalendarzu wyznawców neopogaństwa święto to figuruje pod różnymi nazwami (Yule, Alban Arthan, Szczodre Gody). Narracja mityczna i obyczaj koncentruje się wtedy – co ciekawe – nie na mającym miejsce zjawisku astronomicznym, dominacji nocy nad dniem, lecz na, rozpoczynającym się wówczas, zwycięstwie światła nad ciemnością. Podczas wykładu przedstawimy współczesną, pogańską wersję mitu solarnego, omówimy jej źródła oraz prześledzimy wątki łączące dawne czasy z obecną rzeczywistością kulturową.

16.00 –mgr Katarzyna Bajka, Merry Christmas, czyli świąteczne odcinki amerykańskich seriali

Amerykańskie seriale, szczególnie te z wieloletnim stażem, nie mogą się obejść bez "rytualnego" odcinka Gwiazdkowego. Świąteczny duch unosi się - czasem także dosłownie - nad małymi miasteczkami z sitcomów, nad serialami obyczajowymi i familijnymi, nad ironicznymi kreskówkami dla dorosłych, oraz nad serialowymi horrorami i opowieściami kostiumowymi. Jakie tematy podejmują te "odcinki specjalne", i czy ich kształt mówi nam coś ciekawego o miejscu Świąt Bożego Narodzenia w życiu i kalendarzu widzów? Czy przetworzone popkulturowo Święta stanowią godny uwagi materiał badawczy dla religioznawcy? Jakie gościnne postacie pojawiają się najczęściej? Które narracyjne tropy są najpopularniejsze, które rozwiązania fabularne mają najmniej sensu, i w jaki sposób w serialach "objawia się magia Świąt"?

17.00 – Marta Wybrańska, Święta Bożego Narodzenia. Kultura – obrzęd – tradycja

Skąd pochodzi Boże Narodzenie i jak obecnie jest obchodzone? Czy Boże Narodzenie to wciąż obrzęd religijny, czy może już tylko tradycja XXI wieku?

Get more Joomla!® Templates and Joomla!® Forms From Crosstec