Historia

Instytut powstał w 1974 roku z utworzonego dwa lata wcześniej w Instytucie Filozofii UJ Podyplomowego Studium Filozoficzno-Religioznawczego. Początkowo działalność dydaktyczna Instytutu sprowadzała się do obsługi trzysemestralnego Podyplomowego Studium Filozoficzno-Religioznawczego (zawieszonego w 1992 roku, działającego w latach 1987-1992 jako czterosemestralne Studium Religioznawcze), oraz działającego w latach 1975-1984 dwuletniego Studium Filozoficzno-Religioznawczego, przeznaczonego dla tych studentów, którzy pragnęli dodatkowo studiować religioznawstwo równolegle do swoich zasadniczych studiów. Od 1980 roku Instytut rozpoczął prowadzenie stacjonarnych pięcioletnich studiów magisterskich z zakresu religioznawstwa, a od 1994 roku także pięcioletnich studiów niestacjonarnych (płatnych).

Podobnie jak w przypadku studiów magisterskich, pierwsze religioznawcze studia doktoranckie były prowadzone wspólnie z Instytutem Filozofii. Z czasem ich formuła ulegała najrozmaitszym zmianom. Od 1992 roku, kiedy Instytut Religioznawstwa stał się częścią Wydziału Filozoficznego (powstałego w wyniku podzielenia Wydziału Filozoficzno-Historycznego), studia te przybrały dzisiejszą postać.

Dyrektorzy Instytutu

2012 do dzisiaj - dr hab. Tomasz Sikora